We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology KCP432SD8/16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/s
SKU
KCP432SD8/16
Login for pricing
In Stock:
33 available
16 GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, X8, 1.2V, Unbuffered, SODIMM, 260-pin
Category: Memory Modules
| SKU | KCP432SD8/16 |
|---|---|
| EAN | 0740617310986 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston 16GB (1x16GB) DDR4 SODIMM 3200MHz CL22 1.2V 260 Pin Non-ECC 2R Lifetime
Brand Kingston
Memory Capacity 16GB
Module Quantity 1 Module
Speed 3200MHz
Error Check Non-ECC
Model/Series/Type KCP
Module Type SODIMM
CAS Latency CL22
Form Factor DDR4
Rank 2R (Dual Rank)
Warranty Lifetime
Pins 260 Pin
Operating Temperature 0°C to 85°C
Memory Voltage 1.2v
Memory Depth 2G
Product Condition New
Product Type/Family RAM
Data Width X64
Chip Organization x8
Brand Kingston
Memory Capacity 16GB
Module Quantity 1 Module
Speed 3200MHz
Error Check Non-ECC
Model/Series/Type KCP
Module Type SODIMM
CAS Latency CL22
Form Factor DDR4
Rank 2R (Dual Rank)
Warranty Lifetime
Pins 260 Pin
Operating Temperature 0°C to 85°C
Memory Voltage 1.2v
Memory Depth 2G
Product Condition New
Product Type/Family RAM
Data Width X64
Chip Organization x8
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology KCP432SD8/16 memor...
Login for pricing
|
Popular
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Login for pricing
|
Recommended
Kingston Technology FURY 16GB 5600MT/s...
Login for pricing
|
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Login for pricing
|
Kingston Technology KCP556US8-16 memor...
Login for pricing
|
Bestseller
Kingston Technology KCP556SS8-16 memor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP432SD8/16
|
KVR32S22S8/16
|
KF556S40IB-16
|
KVR56U46BS8-16
|
KCP556US8-16
|
KCP556SS8-16
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
PC/server
|
PC
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|




