We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsonite Xenon 3.0 33.8 cm (13.3") Briefcase Black
SKU
89440-1041
Category: Laptop Cases
| SKU | 89440-1041 |
|---|---|
| EAN | 5414847864476 |
| Manufacturer | SAMSONITE |
| Availability | In Stock |
Introducing Xenon 3.0 - A business line that is modern, contemporary, and feature rich. Timeless classic design with well considered personal electronics organization.
- 1680D Ballistic - Is a standard, even weave of durable nylon material originally specified by the Federal Government for military use. The term "denier" (D) refers to the size of the yarn used: the larger the denier, the bigger the yarn.
- Smart Sleeve - Feature allows case to slide over the Upright handle tube for easy transport.
- Laptop compartment - Is a built-in padded compartment designed to carry your laptop computer and help protect it from shocks while traveling.
- Tablet Pocket - A compartment designed to store your tablet.
- 1680D Ballistic - Is a standard, even weave of durable nylon material originally specified by the Federal Government for military use. The term "denier" (D) refers to the size of the yarn used: the larger the denier, the bigger the yarn.
- Smart Sleeve - Feature allows case to slide over the Upright handle tube for easy transport.
- Laptop compartment - Is a built-in padded compartment designed to carry your laptop computer and help protect it from shocks while traveling.
- Tablet Pocket - A compartment designed to store your tablet.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 1680 D |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Tablet compartment | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Nylon |
| Shoulder strap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 350 mm |
| Depth | 50.8 mm |
| Height | 266.7 mm |
| Weight | 544 g |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Linear mass density | 1680 D |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Tablet compartment | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Nylon |
| Shoulder strap | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Samsonite Xenon 3.0 33.8 cm (13.3"...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin Classic Pro 39.6 cm (15.6"...
Login for pricing
|
Popular
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Back...
Login for pricing
|
Recommended
Targus TED034GL notebook case 30.5 cm...
Login for pricing
|
New
Targus TANC 30.5 cm (12") Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
89440-1041
|
F8N900BTBLK
|
STM-117-176K-01
|
1X644AA
|
TED034GL
|
TBT280GL
|
| Manufacturer |
SAMSONITE
|
BELKIN
|
STM
|
HP
|
TARGUS
|
TARGUS
|
| Material |
Nylon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
up to 7"
|
11" to 12"
|
11" to 12"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
Universal
|
Universal
|
| Case type |
Briefcase
|
Backpack
|
Briefcase
|
Backpack
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|





