We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus CityGear notebook case 39.6 cm (15.6") Briefcase Black
SKU
TSS867GL
- Slim, stylish design – Built to protect and transport devices up to 15.6" with extra space for accessories and business tools
- Lightweight & Compact - Plenty of space with designated pockets and compartments for your laptop or tablet, accessories and stationery while maintaining a slim profile
- Go-anywhere comfort – Grab and Go handles, padded shoulder straps and trolley straps keep your comfortable when you’re on the move
Category: Laptop Cases
| SKU | TSS867GL |
|---|---|
| EAN | 0092636339104 |
| Manufacturer | TARGUS |
| Availability | In Stock |
The refreshed streamlined CityGear 3 Collection is designed to help you be more productive without compromising your professional edge. The ultra-lightweight CityGear 3 Slimlite case, features a slick front panel, with top-loading ease and convenience.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Brand compatibility | Any brand |
| Weight & dimensions | |
| Width | 420 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 290 mm |
| Weight | 600 g |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Case type | Briefcase |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Targus CityGear notebook case 39.6 cm...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin Classic Pro 39.6 cm (15.6"...
Login for pricing
|
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
New
STM Blazer 38.1 cm (15") Sleeve c...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Back...
Login for pricing
|
Recommended
Targus TED034GL notebook case 30.5 cm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TSS867GL
|
F8N900BTBLK
|
STM-117-176K-01
|
STM-114-191P-02
|
1X644AA
|
TED034GL
|
| Manufacturer |
TARGUS
|
BELKIN
|
STM
|
STM
|
HP
|
TARGUS
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
up to 7"
|
11" to 12"
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
HP
|
Universal
|
| Case type |
Briefcase
|
Backpack
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Backpack
|
N/A
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|





